fotografia Marcina Miczka

Mój życiorys

Urodziłem się 17 maja 1975 roku (w sobotę) o godzinie 14 w Chorzowie w szpitalu przy ulicy Strzelców Bytomskich 11. Poród odbierała lekarka pani Halina Świderowa. Ważyłem 2830 gramów, mierzyłem 53 centymetry. Dnia 11 czerwca tego samego roku zostałem ochrzczony w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Chorzowie. Nadane mi imię posiadał święty Marcin z Tours - żołnierz a potem biskup z IV wieku. Na obrazach jest najczęściej przedstawiany jako żołnierz odcinający połowę swego płaszcza i dający ją żebrakowi. Imieniny obchodzę 11 listopada.

Moja Mama Zofia jest nauczycielką, a Tata Jan - lekarzem. Jestem jedynakiem. Mieszkaliśmy razem z Babcią w Chorzowie przy alei Bojowników o Wolność i Demokrację (nazwa alei nie zmieniła się, choć dzisiaj nie dotyczy już ona walczących o socjalizm). Jeśli chodzi o pochodzenie, to moja Mama urodziła się w podczęstochowskiej wsi, zaś Tata - w Chorzowie. Nie jestem zatem ani czystym Ślązakiem (tzw. hanysem), ani czystym gorolem (nie mylić z góralem) i należę do tzw. krojcoków.

Od urodzenia mam niebieskie oczy i czarne włosy. Od czerwca 1976 roku zacząłem pewnie chodzić na dwu nogach. Pierwszy ząb pojawił się u mnie 20 listopada 1975 roku. Jako dziecko lubiłem pomagać w pracach domowych, bawiłem się garnkami i odkurzaczem. Moją ulubioną bajką był Czerwony Kapturek, a ulubionymi bohaterami filmowymi - Bolek i Lolek.

Od listopada 1980 do lata 1982 roku chodziłem do Państwowego Przedszkola nr 11 na pobliskim osiedlu. Pierwszą komunię świętą przyjąłem dnia 6 czerwca 1982 roku. Niedługo później zostałem ministrantem (jestem nim nadal).

Od 1982 do 1990 uczęszczałem do Szkoły Podstawowej nr 2 w Chorzowie. Należę do pokolenia, które podstawówkę zakończyło już w suwerennej Polsce. 1 października 1989 roku zostałem bierzmowany przez biskupa Czesława Domina (obecnie świętej pamięci). W szkole podstawowej zacząłem interesować się matematyką i fizyką (niemała w tym zasługa mojej Mamy, która jest nauczycielką matematyki), choć i przedmioty humanistyczne były mi bliskie.

We wrześniu 1990 roku rozpocząłem naukę w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Juliusza Słowackiego w Chorzowie w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Maturę zdałem w roku 1994.

Od października 1994 do września 1999 roku studiowałem na Politechnice Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Matematyczno-Fizycznym (kierunek Fizyka Techniczna, specjalność Komputery w pomiarach fizycznych). Byłem na indywidualnym toku studiów, moimi opiekunami naukowymi byli profesor Jacek Szuber i Pani doktor Bogusława Adamowicz (potem promotorka mojej pracy magisterskiej i doktorskiej).

W lipcu 1998 roku brałem udział w praktykach studenckich w Instytucie Technologii Elektronowej i Instytucie Technologii Próżniowej w Warszawie.

3 września 1999 roku obroniłem pracę dyplomową magisterską, wkrótce potem zostałem przyjęty na studia doktoranckie na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Równocześnie rozpocząłem pracę naukowo-dydaktyczną w Zakładzie Fizyki Powierzchni Półprzewodników (potem Zakład Mikroelektroniki, obecnie Zakład Technologii Elektronowej) Instytutu Fizyki Politechniki Śląskiej.

Od lutego do czerwca 2001 roku przebywałem na Uniwersytecie B. Pascala w Clermont-Ferrand we Francji w ramach europejskiego programu wymiany studentów Socrates/Erasmus.

Pod koniec 2001 roku przeprowadziłem się: nadal mieszkam w Chorzowie, ale przy ul. ks. Jana Gałeczki.

Na początku 2004 roku złożyłem pracę doktorską, którą obroniłem z wyróżnieniem 22 września 2004. Od 1 października 2004 roku byłem zatrudniony w Instytucie Fizyki Politechniki Śląskiej w Zakładzie Fizyki Stosowanej jako asystent, a po roku zostałem przeniesiony na stanowisko adiunkta.

kalendarz (2,9 KB)

7 lutego 2005 roku wyleciałem do Sapporo w Japonii, gdzie przebywałem niemal 3 lata na stażu podoktorskim. Więcej informacji...

31 stycznia 2008 roku wróciłem do Polski, a 1 lutego - do pracy na Politechnice Śląskiej.

Dalszy ciąg życiorysu dopisuję codziennie sam...